Українські Карпати, що займають значну частину Івано-Франківщини, включають декілька гірських масивів, які є територіями унікальних природних заповідників. Одним із таких гористих заповідних куточків з сірими каменистими розсипами, порослими дрібними мохами й зеленкувато-жовтими лишайниками, є Ґорґа́ни.
Культовим та загадковим куточком відповідної місцевості є гірське озеро Росохан – велика, надзвичайно мальовнича й усамітнена водойма. Про цю унікальну в своєму роді локацію, яка в останні роки все більше цікавить туристів допитливих, що не люблять зайвого гамору і прагнуть насолоджуватися красотами карпатської природи наодинці або в вузькому колі друзів, розповідається далі.
Чим особлива ця водойма?
Від решти озер Карпат, в тому числі популярного Синеріву або Довгяски, вона має багато разючих відмінностей, що надають відповідному природному об’єкту ексклюзивності та принадності.
Туристам, яким пощастило побачити Росохан, оточуюча його природа видається абсолютно незайманою, ніби поруч не ступала нога жодної людини. І така думка недалека від істини. Справді, відпочинок на озері Росохан ідеально підійде інтровертам або людям, втомленим шумом і метушнею мегаполісів.
Місце це можна назвати незвіданим, таємничим і містичним. Озерна вода вражає кришталевою прозорістю, а територія, на якій розташовується ця гідрологічна пам’ятка, суворо охороняється законом.
Відвідувачам даного високогірного куточка ніхто не запропонує розважальних програм та бурхливого дозвілля. Натомість вони отримають незабутню можливість усамітнитися, споглядаючи неповторну чарівність озерної гладі в оточенні сповненого пахощів могутнього смерекового лісу.
Розповідаючи про пріоритетні особливості озера Росохан, варто відзначити ідеальну чистоту повітря та красу пейзажів, в яку не закохатися неможливо.
Цифри та факти
Площа відповідної водойми складає близько півтисячі квадратних метрів. Доволі велика, як для гірського озерця.
У різну пору року глибина в ньому неоднакова. Цей показник може варіюватися від 2,8 до 4,5 метрів. Впливає на нього не лише сезонність, але й кількість опадів.
Довжина озера, що має близьку до овальної форму, складає від 50 до 70 метрів, а його ширина становить приблизно 20 метрів.
Однозначної думки щодо походження цього природного об’єкту у науковців нема. Одні дослідники стверджують, що причиною її утворення стали зсуви гірських порід, інші дотримуються думки, що своїй появі дана водойма зобов’язана метеориту.
Розповсюджена в регіоні про озеро Росохан легенда розповідає, як у давні часи небесне тіло, потрапивши в це загадкове місце, утворило кратер. Від потужного удару Землі стало боляче, і ця улоговина наповнилася її слізьми: кратер затопила джерельна вода. Так з’явилося озерце, довкола якого виросли, ніби охоронці, величні хвойні дерева.
Максимум, до якого прогрівається тут вода, не перевищує 15 °С навіть у найбільш спекотні дні, тому купатися тут некомфортно. Пояснюється даний факт 1120-метровою висотою розташування локації над рівнем моря та в місцевості, затіненій щільним лісовим масивом.
Не радять тут плавати навіть завзятим любителям екстриму і «моржування»: дно встелене настільки гострим камінням, що сміливі купальники навряд чи обійдуться без синців та інших, більш суттєвих травм.
Де знаходиться озеро Росохан та як до нього доїхати?
Щоб дістатися до цього створеного матінкою-природою дива, слід спершу доїхати до села Мислівка або Осмолода. До Мислівки курсують рейсові автобуси з обласного центру. Їхати слід спершу в ужгородському напрямку або до містечка Хуст.
Діставшись громадським транспортом до Хуста, слід пересісти на іншу маршрутку в напрямку Мислівка.
Із міст Київ та Львів туристи, що хочуть побачити це високогірне озеро, мають їхати в напрямку Долини, а вийти в Хусті.
До села Осмолода, яке знаходиться в 14 км від даної водойми, є можливість доїхати будь-яким рейсовим автобусом, що йде через Калуш. Такі рейси здійснюються чотири рази на день.
Для тих, хто планує мандрівку власним автомобілем, щоб відвідати озеро Росохан, маршрут пролягає від міста Калуш через такі населені пункти як Брошнів-Осада та Пернегінське.
Любителі подорожувати пішки значну частину шляху від Осмолоди долають саме таким чином. Ця дорога проходить полем. За пару кілометрів до кінцевого пункту можна знайти будиночки для ночівлі. Далі йти доведеться лісом.
Що ще варто знати мандрівникам?
Село Осмолода, звідки зазвичай вирушають до озера Росохан, стало відомим у вузьких колах відпочивальників, завдяки виявленню в ньому цілющих сірководневих джерел. Тут проводять дозвілля й заодно підліковуються представники вищих кіл львівського духовенства.
Піша дорога до гірської водойми хоч і не близька, але не вимагає значних фізичних зусиль – цей шлях запросто додають люди, далекі від тренувань та спорту.
На узбережжі самого Росохану розбити намет для ночівлі неможливо, оскільки його оточують дуже стрімкі гірські схили. Але є можливість це зробити трохи осторонь, неподалік.
Влітку дане озеро міліє, а в міжсезоння, коли йдуть дощі й відбувається процес танення снігу, його глибина збільшується.
Кількаразові спроби місцевих мешканців розвести у відповідному озерці рибу лишилися безрезультатними. Більше того – дослідження науковців показали, що в складі тутешньої води відсутні мікроорганізми та ознаки їх життєдіяльності. Це може свідчити про її високу мінералізацію.
Туристам, які хочуть знати, що цікавого подивитись неподалік озера Росохан, можна порадити відвідати інші озера Ґорґа́н – Убите, Забуте, Лужки й Аршицю, а ще оглянути в урочищі Півдютому віллу «Кедрові палату», що колись була дачним маєтком А.Шептицького. Заслуговують на увагу мандрівників-естетів і неймовірно красиві панорами тутешніх Карпатських гір. Найбільш мальовничими серед них вважають гору Грофу та Ігровець.
Більше цікавої інформації про місто Івано-Франківськ та Івано-Франківську область читайте на нашому сайті.