Карпати є лідером популярності серед туристичних регіонів України, а його найвідомішим місцем є Яремче – гостинне, мальовниче й неймовірно атмосферне містечко, оточене багатьма історичними та природними пам’ятками.
Сюди приїздять не лише заради гірськолижного відпочинку й ознайомлення з самобутньою гуцульською культурою, а й щоб побачити дивовижний водоспад Пробій (Яремче вважає цю локацію власною візитівкою, фішкою та гордістю).
Чим знаменитий відповідний гідрологічний об’єкт та чому він є таким принадним для мандрівників, розповідається далі.
Природні особливості Яремчанського водограю
Щоб побачити бурхливі, каскадні потоки цього водоспаду, вам не доведеться вирушати за межі містечка. Знаходиться це диво природи в самому центрі Яремче, на оспіваній поетами та одній із найбільш повноводній артерії Карпат – в каньйоні Прута.
У наш час висоту даного водоспаду не можна назвати грандіозною – становить вона 8 метрів. Але в давні часи Яремчанський водограй був як мінімум утричі вищим та мав відповідно в рази більшу потужність, здатну пробивати міцні гірські породи (ймовірно, звідси він отримав свою назву).
Дані відомості – зовсім не легенда про водоспад Пробій Яремче, а підтверджені дослідженнями науковців факти.
Кут нахилу цієї гідрологічної пам’ятки становить близько 45 °, що дозволяє їй скидати щомиті тонни води.
У минулому даний водограй мав пороги, що наразі були б перепонами для любителів екстремальних видів водного спорту. Але одного разу цей об’єкт було вирішено підірвати з метою знищення природних порогів.
У результаті водоспад перетворився на єдину в Україні локацію, яка дозволяє займатися каякінгом та рафтингом. Спортсмени, які підкорюють її, є справжніми професіоналами: адже траєкторія спуску навіть для водників із досвідом є складною, а перепади висоти значними.
У порівнянні з «дикими» водоспадами, цей об’єкт має вагому перевагу – туристи отримують можливість розглядати його з усіх боків. Над водограєм споруджений пішохідний місток довжиною 20 метрів. Вхід до цього мосту безкоштовний.
Розваги для мандрівників
Спостереження за бурхливою течією та любителями водного екстриму – далеко не єдиний спосіб дозвілля біля такої вартої пензля живописців локації.
Місцеві мешканці обов’язково підкажуть туристам, як можна розважитись біля водоспаду Яремче Пробій – для цього існують різні способи.
Наприклад, любителі адреналіну можуть пізнати справжній драйв, ставши учасниками банджі-джампінгу, тобто стрибків із мосту. Такий атракціон передбачає попереднє прив’язування людини до довгого гумового канату. Він є безпечним, тому серед мандрівників-відчайдухів набув великої популярності.
Альтернативою більш спокійного дозвілля є катання на підвісній дорозі, прокладеній над водограєм. Це можливість побачити чудовний краєвид, відчути приємний дотик наповненого свіжістю повітря та водяних бризок.
А біля підніжжя водоспаду обладнана зона відпочинку для претендентів на релаксацію. Тут, на смарагдових галявинах, розташовані зони, на яких можна засмагати, насолоджуючись променями карпатського сонця, займатися йогою та медитацією.
Зацікавить допитливих туристів, що відвідують водоспад Яремче, маршрут скельними урвищами правого берега річки Прут, які оточують цю локацію. Це можливість побачити дивовижні ландшафти, що асоціюються зі шпилями готичних соборів. Істориками доведено, що вік таких унікальних шедеврів природи становить близько 75 мільйонів роки.
Інший маршрут, який пропонується гостям цього гірського містечка, передбачає відвідування полонини Явірник з наступним підкоренням гори Явірник-Горган, подоланням перевалу Пересип та виходом у долину ріки Жонка.
Аналоговий варіант маршруту проходить повз водограй Дівочі Сльози, полонину Туршугувату та полонину Буковець. Повертаються до Яремча туристи через перевал Пересліп.
Ще один шлях, який називають рафтинговим маршрутом, пролягає Яремчанським каньйоном. Учасники цієї подорожі зазвичай у захваті від спостережень за екстремальними сплавами, що стартують у Ворохті та добігають кінця в Яремчі.
На замітку допитливим про водоспад Пробій
Дізнатися про водоспад Пробій цікаві факти та маловідомі історії можна під час екскурсій. Зазвичай гіди звертають увагу своїх слухачів на наступні моменти:
- Пробій входить до найбільш бурхливих, повноводних та найкрасивіших каскадних карпатських водоспадів;
- у верхній зоні водограю розташовуються особливо стійки до ерозії гірські породи – потужна сили безперервного потоку води на їхній стан не впливає;
- висота мосту над водограєм становить 20 метрів – це приблизно як сьомий поверх багатоповерхівки;
- швидкість течії даної гідрологічної пам’ятки природи досить стрімка – від 50 до 70 км за годину;
- за даними істориків, вік річки Прут, на якій знаходиться ця локація, перевищує 60 мільйонів років – вона старша, аніж Карпати і була свідком утворення цих гір;
- водоспад був підірваний 1840 року за розпорядженням австро-угорської влади суто з комерційною метою – таке рішення, в результаті якого він позбавився порогів, дало можливість сплавляти ліс по річці;
- дно скельного озера, заповнене водами Пробою, має багато підводних печер та тунелів, що нагадують величезний мурашник – цей факт виявили аквалангісти-дослідники;
Яремчанський водограй надзвичайно гомінкий – його вируючі води спадають із оглушливим гуркотом, створюючи візуальний ефект «кипіння».
Інформація для туристів
Якщо ви плануєте відпочинок на курорті Яремче, нікуди їхати, щоб оцінити красу та велич водоспаду Пробій не потрібно – ця природна пам’ятка знаходиться в центральній частині містечка.
Дістатися до відповідного міста з інших регіонів країни можна потягами Львів – Рахів, Харків-Яремче, Івано-Франківськ – Ворохта та багатьма іншими поїздами. Є також автобусне сполучення карпатського містечка з Києвом, Одесою, Вінницею й іншими містами.
Не стане проблемою й таке питання, де зупинитись біля водоспаду – в радіусі 2 км від центру Яремче знаходиться майже чотири десятки затишних готелів на будь-який смак та гаманець.
Місцеві мешканці також здають мандрівникам власні садиби – попит на відповідне орендоване житло є, і ціни на нього прийнятні.
Не бракує поблизу даної уподобаної туристами локації й закладів громадського харчування. Згідно відгуків, найкращими з них є ресторації «Гуцульщина» та «Гражда», в яких пропонують страви традиційної української та місцевої кухні.
Більше про цікаві місця Івано-Франківська читайте в категорії “Туризм” на нашому сайті.