Західноукраїнський регіон містить чимало цікавих для туристів локацій, що розповідають про його давні традиції, цінну історичну та культурну спадщину.
Однією з них є музей мистецтв Прикарпаття в Івано-Франківську, який по праву вважають осередком сакральної творчості Галичини. Про минуле цього закладу та його дивовижні колекції розповідає пропонований текст.
Давні часи та радянська епоха
Історія даного музею починається з далекого 1928 року, коли місто ще називалося Станіславів. Тоді в ньому був заснований так званий Покутський музей. У його перших експозиціях домінувала культура Польщі.
Початкове зібрання включало рукописи часів XV-XVIII століття, мапи міста, документацію з магістрату та привілеї монархів. Чільне місце серед експонатів посідали твори іконопису, скульптури, виконані в бароковому стилі, та предмети церковного вбрання. На той час спеціальне приміщення для демонстрації таких виставок не було. Їх експонували в залі ощадкаси. Це приміщення знаходиться за адресою вул. Мазепи, 14.
Розширився фонд музею 1939 року внаслідок об’єднання наявної колекції з приватним етнографічним зібранням Верховини. Таке рішення було спробою створення власного краєзнавчого музейного закладу. Проте прихід у місто радянської влади обернувся плачевними наслідками для експонатів. Багато витворів мистецтва стали жертвами мародерів, а ще більше були просто знищені через «ідеологічну шкідливість».
Відомо, що така нещаслива доля спіткала колекцію графіки та європейського малярства, в тому числі понад три десятки старовинних ікон. «Совіти» також знищили гуцульську кераміку із християнськими атрибутами та древні дерев’яні хрести.
Але, як не дивно, деякі з речей цієї категорії зараз експонує музей мистецтв Івано-Франківськ. Зберегти від знищення їх удалося, замурувавши в стіну однієї з музейних кімнат. Вони є унікальними пам’ятниками минувшини, зібраними ще видатним мистецтвознавцем і етнографом Кобринським.
Фонд музею формувався, всупереч іконоборчим заходам влади, яка руйнувала костели та закривала храми, віддаючи їх під клуби та складські приміщення.
У 80-х роках були відкриті дві філії закладу. Однією з них став музей-пам’ятка живопису та архітектури XVI- XVII століть в місті Рогатин у церкві Святого Духа, а другою – художньо-меморіальний музей В.І. Касіна в Святині.
Перша виставка краєзнавчого музею діяла до 1989 року.
Музей мистецтв Прикарпаття: нова історія
Життя закладу змінилося після здобуття Україною Незалежності. У 1993 році завершилася реставрація костелу. Її результатом було відновлення багатьох цінних експонатів, зокрема фресок, створених Еразмом Рудольфом Фабіанським. Вони стали доступними для відвідувачів і поповнили виставку сакрального мистецтва Галичини періоду пізнього середньовіччя.
У результаті напружених пошукових робіт, а також акцій «Повернути з небуття» та «Врятуймо картину» фонд музею поповнився сотнями витворів мистецтва.
До 2012 року назва закладу була обласний художній музей Івано-Франківськ.
У цьому році місцем демонстрації його унікальних експозицій, що представляли твори Йоганна Пінзеля, став Лувр у Парижі.
2013 року музей виборов першість у номінації «Найкраща музейна подія року». Такої високої нагороди його відзначили саме за експозицію «Іоанн Георг Пінзель. Барокова скульптура України XVIII століття».
Станом на 2014 рік фонд музею мистецтв складав уже близько 12 тисяч експонатів. Серед них налічувалося понад 5 тисяч картин та майже 7 тисяч взірців декоративно-ужиткового мистецтва.
Загалом за час своєї робити закладом було організовано й показано відвідувачам більш ніж 300 виставок. Частина з них є постійно діючими, інші були змінними.
Музей мистецтв Прикарпаття: експозиції
Колишній художній музей (Івано-Франківськ), що нині має назву музею мистецтв Прикарпаття, дивує й захоплює відвідувачів виставками унікальних пам’яток іконопису, скульптур у бароковому стилі та полотен, створених західноукраїнськими митцями.
Перлинами його зібрання є картини, написані Ярославом Пістраком, Корнилом Устиновичем, Олексою Новаківським, Оленою Кульчицькою, Іваном Трушем, Юліаном Данькевичем та багатьма іншими талановитими художниками.
Демонструються в закладі і картини роботи знаменитих закордонних живописців – митців із Німеччини, Італії, Австрії та Польщі, що були створені в період XVIII-XX століть.
Окрім творів живопису, в музеї експонуються графічні роботи. Чільне місце в зібранні посідають витвори декоративно-ужиткового мистецтва з різних етнічних регіонів Галичини: Гуцульщини, Покуття, Опілля та Бойківщини.
Колегіальний костел є місцем демонстрації унікальних прикарпатських ікон, найдавніші з яких були написані приблизно шість століть тому.
Заслуговує на увагу також музейні колекції львівських, почаївських та унівських церковних книг.
Під час демонстрації цих шедеврів мистецтва звучить класична та хорова музика. До музею проводяться екскурсії, під час яких можна послухати захоплюючі розповіді гідів про історію сакрального мистецтва Галичини.
Музей мистецтв Прикарпаття в Івано-Франківську включає чотири відділи, в тому числі колекцію творів мистецтва сакрального, українського образотворчого, закордонного образотворчого та українського декоративно-ужиткового.
Актуальна інформація для туристів
Знаходиться ця виставкова зала за адресою: Івано-Франківськ, майдан Шептицького, 8.
Графік роботи закладу – з вівторка по неділю, з 10.00 до 17.00 години без перерви, щопонеділка він для відвідувачів зачинений.
Ціна квитків до музею мистецтв є чисто символічною: дитячий вхідний квиток коштує 10 гривень, студентський – 20 гривень, а квиток для дорослих – 40 гривень.
Замовити послуги екскурсовода (експрес-екскурсію) є можливість лише за 50 гривень.
Дістатись до пам’ятки з автовокзалу та залізничного вокзалу можна автобусом № 22 – виходити слід на зупинці «Бастіон».
Більше про цікаві місця Івано-Франківська читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.