Чимало мандрівників віддають перевагу дозвіллю серед дивовижної природи та цікавляться старовинними історико-культурними пам’ятками. Можливість такого незабутнього відпочинку дарує своїм відвідувачам Галицький природний парк, що на Івано-Франківщині.
Про ландшафти, рослинний і тваринний світ цього унікального, мальовничого та надзвичайно атмосферного куточка Прикарпаття, а також про його принадні для туристів локації розповідається далі.
Національний природний парк «Галицький» загальні відомості
Даний величезний парковий заклад, загальна площа якого складає 14684,8 га, є доволі молодим. Цього року 9 серпня він відзначатиме свій 20-річний ювілей.
Ландшафт відповідного об’єкту вражає різноманітністю: тут можна побачити місцевість, порослу лісом та водно-болотні угіддя, а також ділянки луків і степів.
Знаходиться національний природний парк Галицький по сусідству з Опіллям, Передкарпаттям та Галицькою улоговиною. Він сусідує також із пониззям приток Могутнього Дністра. Територіальна ця заповідна перлина належить до Галицького району Івано-Франківської області.
Розташувалася вона в зоні з помірним кліматом – літо в такій місцевості тепле, але не спекотне, а зима доволі м’яка. Опадів випадає тут близько 700 мм на рік.
Флора та фауна
Значну частину, близько 11 тисяч гектарів паркової ділянки, займають лісові масиви. Здебільшого це діброви, в яких переважає дуб північний та дуб звичайний.
Є також у парку і букові ліси. Серед інших листяних дерев, поширених на відповідній території, варто назвати граб звичайний, липу серцелисту, явір, клен гостролистий.
Галицький природний парк є місцем зростання і хвойників, наприклад, ялини європейської та ялиці білої.
Найбільш поширені в ньому кущові рослини – шипшина, ліщина, бруслина, кілька різновидів глоду. Рідкісним представником паркової флори вважають орфіс бджолоносний – дику орхідею, яка в Україні зустрічається лише на кримському узбережжі.
Світ тварин даної місцевості є характерним для регіонів Карпат та Поділля. Найбільший мешканець цього регіону – червонокнижний велетень бурий ведмідь. Інші рідкісні тварини – норка європейська та кіт лісовий.
У місцевих печерах мешкає 9 видів кажанів. Дослідники тут знайшли колонію підковика малого, що знаходиться під загрозою знищення.
Поширені в цьому природному парку копитні – козуля європейська й олень благородний. Біля місцевих водойм тут мешкають водяні щури, ондатри та видри річкові.
Гості в даному закладі можуть зустріти білку звичайну та куницю звичайну, лисицю, зайця сірого, вепра та тхора чорного.
Орнітофауна, яка вирізняє національний природний парк Галицький, надзвичайно багата. Вона налічує 85 видів пернатих, 57 видів з яких гніздяться на цій території.
Тут поблизу Буршинського водосховища та риборозплідних ставків мешкає чимало птахів водоплавних. До їх числа відносяться види, занесені в Червону книгу України – скопа, гоголь, чернь білоока, крохаль довгоносий та інші.
Загалом фонд червонокнижних представників рослинного світу даного парку становить 45 видів, а тваринного – 37.
Музеї
На території Галицького парку знаходиться кілька музейних закладів. Відвідування відповідних історично-культурних установ передбачає один із ключових туристичних маршрутів, який веде від Княжої криниці до Замкової гори й охоплює паркову заповідну частину «Давній Галич».
Познайомитися з життям регіону за часів сивої давнини можна, побувавши в музеї історії Давнього Галича.
Іншим структурним підрозділом заповідника є скансен «Прикарпаття просто неба». Експозиції даного музею присвячені побуту та архітектурі мешканців Прикарпаття в період з XVII до початку ХХ століття. Скансен має чотири етнографічних підрозділи – Опілля, Бойківщина, Покуття та Гуцульщина.
Розташований такий незвичайний музей, що демонструє міні-села, навпроти урочища Прокаліїв сад. Колись на відповідній території знаходилося давнє городище.
Обійти всю територію національного парку Галицький за один-два дні неможливо, але отримати уявлення про неї можна, відвідавши ще один місцевий музей – «Природа землі Галицької». Цей заклад являє собою мініатюрну копію парку, яка відтворює всі його екосистеми та унікальні природні комплекси.
Історичні пам’ятки
Гостям парку варто відвідати й такі його визначні місця, як Галича могила, Успенський собор, Княжа криниця, пам’ятник-символ «Меч і рало». Перлиною цього об’єкту, що має багатовікову історію, вважається Старостинський замок.
Галича могила являє собою самотній курган, згаданий у Галицько-Волинських літописах початку ХІІІ століття. У прадавні часи він був високим та використовувався як сторожовий пункт для охорони підступів до міста. Знаходиться ця розташована між оборонними валами локація на південно-західній околиці Крилоського городища.
Пам’яткою сакральної архітектури епохи ХІІ-ХІІІ століть є греко-католицький Успенський собор, в якому й понині проводяться богослужіння. Фасад цього величного древнього храму білокам’яний, а вік зображених на його стінах написів складає багато століть.
Неподалік відповідної святині знаходиться Княжа криниця – джерело з унікальною за своїм хімічним складом водою, що має цілющі властивості. Вода з цієї природної свердловини ручаєм тече до згаданої в давніх письменах річки Луква. До наших часів дійшло багато містичних легенд про Княжу криницю. Наприклад, ці сказання розповідали про здатність ключової води робити давньоруських воїнів невразливими до ворожої зброї та надавати їм дивовижну силу.
Ще одна цікава локація урочища Прокаліїв сад – пам’ятник-символ «Меч і рало». Встановлений на пагорбі, цей величезний монумент, виконаний за проєктом архітекторів В. Лукомського та П. Сопільника, є одним із улюблених місць фотосесій туристів та традиційною локацією для проведення місцевих масових заходів, урочистих та святкових. Відкритий був даний пам’ятник 1987 року.
Старостинський або Галицький замок, зведений майже сім століть тому, має теж цікаву історію. Спершу він був власністю представників місцевої княжої династії. Пізніше володарями цього палацу-фортеці стали польські вельможі.
Наймолодшим серед пам’ятників національного природного парку біля Галича є пам’ятник королю Данилу Галицькому – він був установлений на честь 1100-річного ювілею міста, в 1998 році.
Найцікавіші куточки природи
До них можна віднести дендропарк, в якому зростає понад сотня видів дерев-екзотів. У цьому місті, яке ще називають екзотарієм, селекціонерам парку вдалося акліматизувати до місцевих умов багатьох теплолюбних представників флори, зокрема барбарис, ягідний тис та кизильник.
Перлиною парку вважається Бурштинське водосховище. Туристичний маршрут, що передбачає огляд даного гідрологічного об’єкта, доступний для велосипедистів. Його протяжність складає 9 км.
Програма такої пізнавальної та змістовної прогулянки включає знайомство з місцевими птахами, зокрема сірими чаплями, огляд панорами краєвидів зі спеціального майданчика, розташованого на високій вежі, та відвідування могили воїнів УПА.
Це можливість помилуватися неймовірним ландшафтом, в якому в єдиній гармонії височіють скелясті горби та вкриті реліктовою рослинністю степів гіпсові Сокільські скелі.
Актуальна інформація для туристів
Дістатися до національного Галицького парку можна з інших міст України потягом «Кременчук-Ворохта» або «Чернівці-Ковель». Виходити слід на станції «Галич».
Працює даний заклад з 9.00 до 17.00, крім суботи та неділі.
Велосипед в оренду на території парку взяти не можна – сюди варто приїздити із власним транспортом.
Заклади громадського харчування на кшталт кав’ярень та ресторацій на парковій території є, а ось готелі для ночівлі туристів тут відсутні – зазвичай мандрівники зупиняються в Івано-Франківську. Відстань до обласного центру від Галича становить близько 27 км.
Вартість послуг закладу залежить від їх виду.
Наприклад, квиток до Центру реабілітації диких тварин та Музею природи для дорослих коштує 70 гривень, а для дітей – 30 гривень.
Вартість екскурсій для груп стартує від 150 гривень, а оренда критих альтанок із мангалами в зоні відпочинку «На старій Галицькій дорозі» – 200 та 320 гривень.
Оплачуються всі ці послуги готівкою на місці.
Більше про цікаві місця Івано-Франківська читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.