Івано-Франківський меморіальний сквер – парк в Івано-Франківську, віднесений до пам’яток архітектури національного значення, також відомий як сквер Станіславівський некрополь, розташований на вул. Сапіжинській (нині Незалежності), на території знищеного за радянської влади міського кладовища. Він займає площу 5,3925 га. Цвинтар називають музеєм просто неба.
Меморіальний сквер Івано-Франківська: історія
Історія Меморіального скверу починається в 1782 році, коли тут зробили перше поховання. Старий цвинтар старший за найвідоміші та найцікавіші кладовища: Личаківський цвинтар у Львові (1786), Байкове кладовище у Києві (1834) та Павонський цвинтар у Варшаві (1790). Цвинтар на вулиці Сапіжинській був не менш відомим, ніж ці знамениті цвинтарі того часу, а краса його старовинних і різноманітних надгробків (існувала спеціальна творча майстерня для виготовлення надгробків і склепів, серед яких не було двох однакових чи однотипних) була справжнім витвором скульптурного мистецтва. Тут було майже 5 000 могил. Тут були поховані українці, поляки, німці, католики, православні та протестанти. Окрім могил цивільних, тут були також могили борців за незалежність України – українських повстанців, польських повстанців, які повстали проти російського царату у 1831 та 1863 роках, та солдатів Легіону.
Найвідомішою і найбільш відвідуваною є могила Моріса Ґославського, учасника Листопадового повстання, поета і поручника польської армії 1831 року. Його могила була одним з місць патріотичних демонстрацій польської громади й однією з небагатьох могил, що уникли руйнування у 1980 році. На цвинтарі також стоять гарні пам’ятники Ігнацію Камінському та Констанцію Ленковському.
Цвинтар також був місцем спочинку Агатона Гіллера та Кароля Сівізінського, в’язнів трьох окупаційних режимів та членів національного уряду під час січневого повстання, на могилах яких написано “Вірте в Польщу, як вірив цей померлий”.
Цікаві факти про Меморіальний сквер в Івано-Франківську
На початку 20 століття поховання на цвинтарі припинилися, але з приходом радянської влади кладовище почало занепадати. Могили в глибині цвинтаря заростали бур’янами та молодими деревами. Однак у 1970-х роках ще можна було побачити надгробний пам’ятник 143 січовим стрільцям з тризубом, який був зруйнований визволителями.
Цвинтар, який фактично знаходився в центрі міста, був ідеальним місцем для вивчення двохсотлітньої історії, але 27 лютого 1980 року міська рада Івано-Франківська вирішила закрити цвинтар і бульдозери безжально проїхалися по могилах. Старі алеї, що вели до кладовища, були знищені, каплиця зрівняна з землею, зруйновані могили учасників повстання 1831 року та Січневого повстання 1863-1864 років. Зрівняли з землею поховання польських солдатів. Звичайно, були знищені й могили січових стрільців. Очевидці пам’ятають, що з ковшів бульдозерів, які копали землю, випадали людські останки.
Найстаріший міський цвинтар був знищений і реконструйований під меморіальний сквер.
З тисяч могил збереглися лише кілька, в тому числі могили різних національних діячів: Лев Бачинський (віце-президент ЗУНР), Кароль Свіжинський (польський поет), Денис Січинський (відомий український композитор), Іван Яхно (вчитель і доктор філософії), Йосафата Звонковська (кохана Івана Франка) та інші.
У 2002 році Меморіальний сквер Івано-Франківськ було реконструйовано та збудовано каплицю.
Інтер’єр каплиці прикрашають вітражі з написом “Оплакування”, а купол – вітражі з апостолами. На вершині купола зображений Спаситель світу.
На жаль історія поховань на цьому не закінчилася. Кривава трагедія на Майдані у 2014 році знову змінила призначення скверу. Серед загиблих на Майдані був і Роман Гурик, 19-річний студент з Івано-Франківська. У 2014 році на цьому кладовищі поховали героїв Небесної Сотні, які загинули під час Революції Гідності в Києві. Тут також поховані учасники АТО.
Як дістатися до Меморіального скверу в Івано-Франківську
Меморіальний сквер Івано-Франківська розташований у центрі міста та до нього можна зайти 3-а шляхами:
- з вулиці Незалежності,
- з вулиці Андрія Мельника,
- з Степана Бандери.
У 2002-2009 роках цей об’єкт був внесений до переліку визнаних державою пам’яток культури з ініціативи місцевих краєзнавців та за підтримки громадян, які відновили цвинтар.
Не дивлячись на таку незвичну історію колишній цвинтар Івано-Франківська є улюбленим місцем відпочинку місцевого населення й гостей міста. Тиша, умиротворення та архітектурна краса цих місць не залишать байдужими і вас!
Більше про цікаві місця Івано-Франківську, читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.