Калуш – невелике місто поблизу Івано-Франківська, відоме своєю історією та промисловістю. Назва міста походить від слова «калюжа», а перша згадка про нього датується 1437 роком. Калуш славився виробництвом пива, солі та виготовленням дзвонів. У 1549 році місто отримало Магдебурзьке право на власний герб із зображенням трьох топок солі.
Для туристів це місто є цікавим та по-своєму унікальним. Тут точно є на що подивитись та куди завітати. Про це і поговоримо у сьогоднішній статті.
Куди піти в Калуші туристу? ТОП цікавих місць
Оскільки Калуш має давню та досить цікаву історію, в місті є кілька відомих на всю Україну музеїв. Безпосередньо вони і є візитівками та найбільш відвідуваними локаціями туристів, які прибувають до Калуша.
Музей-садиба родини Івана-Франка
Музей був відкритий у 1992 році, хоча сама будівля була зведена набагато раніше. Вона збудована у 1935 році Омеляном Франком, племінником видатного українського письменника Івана Франка.Цей музей демонструє речі родини Франків. Більшість з артефактів, які є в приміщенні, передала до музею молодша дочка Франка. Серед них представлені давні фотографії, родинне дерево та картини Івана Франка.
Музей складається з чотирьох залів:
– перша кімната розповідає про життєвий і творчий шлях Івана Франка.
– друга – про родину Онуфрія Франка.
– у третій – «Франковій світлиці» – представлені предмети побуту.
– у четвертій, «Іван Франко і Смольський» – присутні картини Григорія Смольського.
Музей-садиба знаходиться за адресою: вул. Івано-Франківська, 22. Графік роботи: пн-пт з 8:30 до 17:00 (обідня перерва з 12:30 до 13:00); сб та нд – вихідні.
Історико-краєзнавчий музей. Артгалерея
28 грудня 1997 року в приміщенні колишньої єврейської громади початку 20 століття відкрито історико-краєзнавчий музей Калуша, два зали якого у 1999 році перетворено на картинну галерею.Музей займає площу понад 140 кв. м і містить понад 1000 експонатів, серед яких оригінальні матеріали з історії, географії та етнографії Калущини. Музей також відомий своєю колекцією дзвонів, які частково збереглися після Другої світової війни.Наразі колекція поповнюється дзвонами, виготовленими з гільз від снарядів. У майбутньому відвідувачі зможуть почути й подзвонити у Дзвони Перемоги на площі Героїв у Каруші на Різдво, найбільше християнське свято.
Музей «Калуська в’язниця»
Заснований 6 червня 2013 року; з 2013 по 2017 рік діяв у підвалі будівлі ЦНТТ; у січні 2017 року вся будівля була передана до Меморіального музею «Калуська в’язниця».Музей розповідає про історію визвольного руху в Калуші. Він досліджує, вивчає та експонує архівні матеріали, щоб висвітлити події, факти та наслідки жахіть окупаційного режиму на Калущині.
Український народний дім
На вулицях Калуша захована ще одна архітектурна перлина – Український народний дім, зразок споруди кінця 19 століття. Ця будівля була збудована для проведення творчих вечорів та ідейних зібрань української культурної еліти, тут виступав з промовами Іван Франко.
Архітектурна споруда має Г-подібну форму з конічною вежею і високим шпилем, який впадає в око здалеку.
Історичні пам’ятки Калуша
У місті є кілька унікальних історичних локацій, які приваблюють туристів зі всієї України. Мова про старовинні храми та церкви.
Костел Святого Валентина
Збудований у 1464 році, римо-католицький костел у Калуші є однією з найстаріших храмових споруд міста. Костел Святого Валентина був збудований у 15 столітті за наказом польського короля Казимира Ягеллона. Однак він припинив своє існування наприкінці 60-х років 18 століття.
Тоді було збудовано кам’яний костел, який зберігся до наших днів. У 1841-1845 роках костел обклали цеглою, а в 1876 році збудували нову вежу. Протягом століть костел зазнав значних руйнувань, втому числі під час Першої світової війни. 1939 року він став зерносховищем і гімназією, яку повернули римо-католикам і відновили 1999 року.
Церква Архистратига Михаїла
Церква Архистратига Михаїла – одна з найстаріших у Калуші, збудована у візантійському стилі. Храм має п’ять куполів і одну апсиду, а фасад прикрашений гутами та краплинами.
Освячення церкви відбулося в 1913 році що стало важливою подією, залучивши понад 5000 осіб. Церква має дзвіницю, яка була перебудована у 1927 році. Інтер’єр прикрашають художні поліхромні розписи, виконані між 1936 і 1938 роками.
Калуська ратуша
Калуська ратуша, збудована на початку 20-го або наприкінці 19-го століття, має історію, що сягає 1549 року, коли місто отримало Магдебурзьке право і звело першу дерев’яну ратушу.
Класицистична будівля з модерністськими елементами використовувалася для засідань міської ради та утримання в’язнів. Під час Другої світової війни її зайняли німецькі війська, а за радянських часів тут був районний комітет партії. Реконструкція, розпочата на початку 2000-х років, проте затягнулася, і влітку 2013 року ратуша була знищена пожежею, залишивши лише руїни.
Церква Святого Миколая
Надзвичайно красива пам’ятка міста – церква святого Миколая, української барокової дерев’яної архітектури, побудована в 1888 році.
Церква пережила ряд історичних труднощів, в тому числі була музеєм атеїзму за радянських часів. Храм був повернутий релігійній громаді у 1989 році, а нові дзвони були додані у 2000-х роках.
Сьогодні костел приваблює туристів своєю величчю і спокоєм.
Інші цікаві місця в м.Калуш
Окремої уваги в Калуші заслуговують пам’ятники. Тут є:
• кілька пам’ятників: Тарасу Шевченку та Івану Франку;
• пам’ятні дошки: Богдану Хмельницькому, Степану Бандері, Олексі Гірнику, В’ячеславу Чорноволу;
• пам’ятник Роману Шухевичу. Цей бронзовий меморіал, що є окрасою Калуша, який зараз знаходиться на площі Шухевича, був виготовлений і встановлений коштом калушан. Біля нього зараз відбувається більшість масових заходів.
Прогулянка містом Калуш завжди виявляється цікавою, тут кожен знаходить для себе щось нове та унікальне.
Чим відоме місто Калуш
Перерахуємо кілька цікавих фактів, які ймовірно знають не всі, проте вони однозначно відображають всю сутність та могутність міста:
• Калуш відомий видобутком калійних солей, ставши другим місцем у світі, де відкрили ці мінерали до 1861 року. Раніше їх видобували лише в Штасфурті, Німеччина.
• Найстаріша церква в Калуші — Церква Різдва Христового, збудована у 15 столітті. Сьогодні зберігся лише вівтар.
• Легенда розповідає про заховані скарби замку Калуша, зруйнованого у 1700-х роках, де в підземеллях може лежати золото та інші цінності.
• Український реп-гурт «Калуш Оркестр» переміг на пісенному конкурсі «Євробачення 2022» в Турині, Італія.
Після прогулянки Калушем можна розслабитися в кав’ярні зі смачною випічкою або спробувати місцеве пиво в одному з пабів.
Хмільне – візитівка Калуша
Приїхавши до Калуша, спробуйте його хмільного смаку – пива місцевого виробництва. Воно тут дійсно особливе! Пивоварне виробництво існувало тут щонайменше від 1565 року.
У Калуші є кілька пабів, де ви можете насолодитися цим напоєм, наприклад, паби «Під Ясенами» та «Maxwell Pub». Тут пиво завжди смакує краще.
Калуш для туриста досить компактне місто і його можна легко дослідити за кілька годин. Атмосфера тут не кваплива, місто привітне і в ньому справді є що подивитись гостям.
За будь-яких обставин відпочинок необхідний. Відкривайте Україну, подорожуйте, насолоджуйтесь природою та пригодами.
Більше цікавих локацій для туристів у Івано-Франківській області дивіться у розділі “Туризм” на нашому сайті.