Івано-Франківщина є надзвичайно самобутнім регіоном, в якому знаходиться чимало визначних місць, що красномовно розповідають про історію, побут, народні ремесла та давні звичаї прекрасного Гуцульського краю.
Прикладом відповідної локації є музей Довбуша в Космачі – невеликому селі Косівського району. Про цей колоритний заклад, що є водночас предметом гордості місцевих мешканців та об’єктом уваги численних гостей, які приїздять сюди з різних областей України й навіть з-за кордону, розповідається далі.
Музей Довбуша: як дістатися?
Можна приїхати в Космач як власним автомобілем, так і громадським транспортом.
У будь-якому випадку зі східних українських територій, центральної зони та міста Лева слід спершу прямувати до обласного центру – Івано-Франківська.
Автошлях Н09 пролягає через міста Бурштин та Галич. Потім, діставшись до містечка Коломия, автомобілісти мають повернути на Яблунів – виїхати на дорогу місцевого значення. Вона й приведе мандрівників до необхідного населеного пункту, в центрі якого розташовується музей Олекси Довбуша (однойменна вулиця, буд.17).
Прямі автобусні рейси регулярно курсують сюди з райцентру Косова, Коломиї й Івано-Франківська.
Коли та як був утворений цей музейний заклад?
Ідея заснування такої локації, що демонструє багату приватну колекцію, належить місцевому краєзнавцю, Михайлові Юсипчуку-Дідишину.
Для розміщення численних експонатів цей історик обрав стару хату, яка, згідно переказів, колись слугувала зимівником для Стефана Дзвінчука. Саме від рук цього заможного місцевого селянина, якщо вірити легенді, славнозвісний ватажок опришків Олекса Довбуш прийняв смерть.
Дзвінчук убив його з рушниці, побоюючись за життя своїх стареньких батьків. Трапилося це, коли карпатський народний месник разом із побратимами вломився до його хатини, підваживши заперті сталевими замками двері дерев’яною колодою.
Сталася така трагічна подія в 1745 році, 24 серпня. Деякі дослідники вважають її історичним фактом, ще й доводять, що причиною вбивства очільника опришків був підкуп господаря хати підступними шляхтичами.
А історія створення музею Довбуша розпочалася більш ніж на 3 сотні літ пізніше від загибелі ватажка «чорних хлопців», в 1970-х роках.
Того часу в хатині мешкала літня жінка. Пан Михайло, натхненний своїми планами щодо створення хати-музею, умовив представників місцевої влади збудувати цій бабусі новий будиночок. А колишній зимівник краєзнавець перевіз на своє подвір’я та перетворив його на приватний музей.
Експозиція та її особливості
Музей-хата стала унікальним сховищем численних оригінальних речей. У ній зберігається понад півтисячі автентичних експонатів.
Відвідувачі локації мають можливість побачити на власні очі предмети зброї часів руху опришків та побутові речі гуцулів, познайомитися з одягом гуцульських селян тієї епохи.
Тут представлені безрукаві кожушки кептарі з волохатою хутряною підкладкою, здавна уподобані народностями Карпат, та топірці або бартки – знаряддя, які спритно використовували воїни-горяни.
Також експозиція включає поширені в карпатському регіоні чоловічі шкіряні пояси череси. Дизайн таких аксесуарів включав різну кількість пряжок та мав металеві елементи декору, наприклад, оздоблення у вигляді мідних ланцюжків. На череси відчайдушні опришки підвішували свої топірці.
Туристам варто знати, що подивитись в музеї Олекси Довбуша можна кілька особливих експонатів, які можна назвати особливо цінними реліквіями:
- бартку, на якій вигравірувана дата «1734» – фундатор закладу переконаний, що саме цю зброю легендарний опришок використав під час покарання братів Мочарнаків з села Микуличін за їх жадібність;
- особисті речі Довбуша – сардак (сукняний одяг), наплічну сумку-табівку та кресань – традиційний для гуцулів повстяний капелюх;
- дуло рушниці, з якої був убитий народний герой;
- колекцію каблучок епохи XVIII століття – вік найстарішого персня налічує рівно 300 років, що підтверджує викарбувана на цьому ювелірному виробі дата.
Крім того, музейне зібрання включає багато ексклюзивних кам’яних та дерев’яних скульптурних композицій. Серед них є скульптури, зроблені Михайлом Дідишиним.
Цікаво знати
Як розповідають факти, музей Олекси Довбуша з 1988 року прикрашає власноруч витесаний його фундатором пам’ятник цьому легендарному ватажкові опришків.
На урочистому відкритті цього монументального зображення були присутніми більше двох тисяч гостей, серед яких знаходилися впливові особистості, відомі культурні й історичні діячі України.
Власник музею є майстром захоплюючих оповідок, історичних та казкових – слухають його відвідувачі завжди з великою увагою та задоволенням.
Особливо доладно звучать з уст краєзнавця епічні твори про народного месника та його побратимів-опришків, про обставини смерті цього славетного «карпатського розбійника».
Якщо орієнтуватися на наведений в інтернеті графік роботи, музей Довбуша має бути відкритим щодня, крім неділі, з 10.00 до 18.00.
Насправді у темну пору доби цей заклад не працює – відвідувати його слід завидна. Про візит до цієї локації найкраще домовлятися з її засновником заздалегідь. Його контактний номер – +3803478 57617.
Особливо шанобливе ставлення пан Михайло виявляє до тих гостей, що знають хоча б частину народної пісні «Ой попід гай зелененький», яку ще називають «Піснею про Довбуша». Вивчити ж цей фольклорний твір повністю зможуть лише наполегливі – він налічує приблизно три десятки куплетів.
Екскурсії проводить Дідишин сам. При цьому не потрібно запитувати, яка у входу до закладу ціна – музей Довбуша є безкоштовним, а вхід до нього – вільним. А екскурсійне обслуговування коштує символічні 50 гривень.
Більше цікавої інформації про місто Івано-Франківськ та Івано-Франківську область читайте на нашому сайті.