Івано-Франківський міський суд засудив Віктора Остапенка до семи років позбавлення волі за те, що він планував збирати та передавати інформацію окупаційним військам і подавати ФСБ росії. Крім того, у нього конфіскували все майно. Згідно з рішенням суду, ув’язнений раніше дотримувався проросійських поглядів і погодився зв’язатися з російськими спецслужбами та працювати на них у 2022 році. Однак Віктор Остапенко не визнав своєї провини і звинуватив СБУ у провокації.
Згідно з матеріалами справи, оприлюдненими в судовому реєстрі, обвинувачений вчинив незакінчений замах на державну зраду: у період з 14 по 23 липня 2022 року чоловік перебував в Івано-Франківську та отримав пропозицію від знайомого з Одеси допомогти окупаційним військам. Для цього Віктор Остапенко придбав у “ВФ Україна” мобільний телефон та сім-карту.
Зв’язок з окупаційними військами він планував здійснювати за допомогою телеграми. Згодом, 23 липня, обвинувачений отримав завдання від знайомого в Одесі зібрати інформацію про центр прийняття рішень, стратегічні військові об’єкти, блокпости на в’їзді та виїзді з Івано-Франківська, місця пересування та скупчення військової техніки. Віктор Остапенко на це погодився.
Вже 26 липня 2022 року полонений зв’язався з представником ФСБ росії, який підтвердив свою згоду на співпрацю. Окупант написав, що в разі активних дій іванофранківець матиме “позитивний статус у суспільстві”. Однак 3 серпня 2022 року Служба безпеки України викрила та затримала Віктора Остапенка.
Під час судового засідання обвинувачений не визнав своєї провини. Він пояснив, що у 2021 році познайомився і почав спілкуватися з людиною, яка проживає в Одесі. Віктор Остапенко стверджував, що коли чоловік запропонував збирати інформацію для росії, підсудний одразу відмовився і перестав виходити з ним на зв’язок. Підсудний заявив, що всі повідомлення про співпрацю з ворогом були сфабриковані СБУ.
Суд допитав як свідка Віктора Остапенка, знайомого з Одеси. Він розповів, що розмовляв з людиною, яка назвалася співробітником ФСБ і попросила його передати інформацію про певні об’єкти та вибухи в Одесі. Він погодився, і йому перерахували приблизно 5 000 гривень. Потім представник ФСБ запитав його, чи є у нього надійні друзі в інших областях. Після цього він звернувся до Віктора Остапенка, який зацікавився пропозицією. Свідок додав, що підсудний не підтримував дії української влади і був противником Євромайдану.
Суд також допитав друзів і колег підсудного Віктора Остапенка. Один зі свідків заявив, що підсудний очікував нападу росії і планував поїхати до Одеси. Колега Остапенка, який працював з ним у торговому центрі в Мальбі, розповів, що Остапенко називав армію “рагулями” і мав намір виїхати за кордон. Крім того, згідно з рішенням суду, під час проведення негласних заходів 18 травня 2022 року правоохоронці записали розмову з дружиною Віктора Остапенка та іншими контрагентами, в якій він говорив про “менталітет СС Вандера” та називав українців нацистами.
Суддя Олег Лазарів визнав Віктора Остапенка винним у замаху на державну зраду (ч. 3 ст. 15 і ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу) і засудив його до семи років позбавлення волі з конфіскацією всього майна. Він також має сплатити 19 000 гривень витрат на проведення судової експертизи. Цей вирок може бути оскаржений в Івано-Франківському суді.
Більше про актуальні новини Івано-Франківська читайте на нашому сайті.