Снятин – невеличке містечко в Івано-Франківській області, яке має давню історію та до сих пір зберігає культурні традиції минувщини. Мало хто знає, що це рідний край видатних людей – багатьох письменників, художників та архітекторів, таких як Василь Касіян, Василь Стефаник, Іван Остафійчук та Ярема Гоян. Снятин є одним із найстаріших міст Західної України, раніше був важливим торгово-ремісничим центром, куди з’їжджалися купці з усіх найближчих околиць. Що є цікавого в Снятині сьогодні та куди варто піти туристу, опинившись в місті?
Цікаві місця Снятин
Снятин заснований дуже давно, аж в самому кінці XII століття. Існує кілька версій щодо назви міста. Найбільш точна, за думкою істориків, зазначає, що вона пов’язана з іменем боярина Коснятина Сірославича, який мужньо обороняв місто в часи князівських міжусобиць. Саме він і служив при маєтку тодішнього князя Ярослава Осмомисла. Деякі дослідники зазначають, що назва походить від слова ”стинати”. У часи численних турецько-татарських набігів, при одному такому поході всім жителям було відсічено голови. Відтоді воно звалося як ”Стятин”. За всю історію існування місто ніколи не жило мирно – воно завжди знаходилось в епіцентрі воєнних конфліктів та бойових дій. Проте, Снятин найраніше на західноукраїнських землях отримав право на самоврядування, так зване магдебурзьке, в 1448 році.
До наших днів місто зберегло свою історію та культурні надбання. Воно нагадує сучасне європейське містечко, адже забудова вулиць нагадує закордонні. В Снятині є чимало цінних архітектурних споруд, які збудовані ще за часів Середньовіччя. Тож давайте оглянемо разом визначні пам’ятки Снятин, які є найвідомішими та найвпізнаванішими серед відвідувачів.
Міська Ратуша
Знаходиться в самому центрі міста за адресою вулиця Шевченка, 70.
Є головною візитівкою Снятина. Вона входить до числа найвищих ратуш України – висотою сягає аж 50 метрів! Її зведення почалося в середині XIX століття за сприянням тодішньої місцевої верхівки. Побудовою займались заможні жителі міста, зокрема іноземці – поляки, німці та вірмени. Унікальним є стиль побудови ратуші. Вона виконана в пізньоренесансному стилі з поєднанням барокових елементів. Ратуша являла собою цілісну споруду з гербом, важкими дзвонами та годинником.
Міська ратуша була важливим адміністративним та громадським центром Снятина в різні історичні епохи. Наразі це цінна пам’ятка архітектури та культурної спадщини міста. При будівлі працює ”Музей культури і книги Покуття”, який надає достовірну інформацію про розвиток освіти та письменництва та західноукраїнських землях в давнину, презентує шедеври сучасних майстрів крилатого слова. Час від часу тут проходять творчі зібрання вечори, які є осередком літературної творчості в Снятині.
Художній музей Василя Касіяна
Музей розміщений на вулиці Воєводи Констянтина, 48а.
Надзвичайно цікаве місце в Снятині, де збережено велику кількість робіт відомого художника-графіка Василя Касіяна. Він народився в цьому колоритному містечку і надалі його творчість тісно пов’язана з рідним краєм. Багато картин-мініатюр живописець посвятив Снятину.
Будівлю урочисто відкрито в 1982 році. Експонати знаходяться в п’яти залах, кожен з яких висвітлює творчий шлях митця, презентує його вишукані роботи. Окрім картин, тут присутні також особисті речі Касіяна – книги, рукописи, та предмети побуту митця. В одній з кімнат музею є фотоматеріали, які збереглись до наших днів в гарному стані.
Відвідати музей можна в будь-який день тижня, окрім понеділка, з 09:00 до 17:00. Вартість квитка становить 10 гривень з дорослого, а для дітей – 7 гривень. Додатково можна замовити екскурсію, яка коштує 50 гривень з однієї людини. Телефон: +38 (096) 904-71-29.
Церква Святого Архистратига Михайла
Споруда знаходиться на вулиці Шкільній, 2, в місті Снятин.
Про існування храму в середині XVI століття ми дізнаємось з рукописів західноукраїнських земель. Звідси відомо, що церква зазнали перебудови і офіційно була заснована у 1880-х роках. Її заснував місцевий священник Теофіл Кобринський, чоловік відомої письменниці Наталії Кобринської. Тоді вона уже була парафіяльним храмом Снятина. Споруда є архітектурною пам’яткою національного значення. Сучасна церква має традиційну для української архітектури тридільну структуру – нава, бабинець та вівтарна частина. Храм увінчаний куполом на світилках, що характерно для церков Галичини. Фасади оздоблені різьбленим декором, подекуди з єднанні ковано-литими вставками.
Станом на сьогодні вона продовжує діяти як парафіяльний храм Української греко-католицької церкви.
Богослужіння проводяться з понеділка по п’ятницю з 09:00 ранку (Служба Божа). Щонеділі проходить Божественна літургія о 12:30. Храм відчинений з 08:00 до 14:00 протягом тижня. Залежно від сезону час та програма богослужінь може змінюватись, тому для отримання більш детальної інформації варто звертатись за номером телефону: +38 (097) 988-35-96.
Костел Матері Божої святого скапулярію
Костел розміщений на вулиці Коснятина, 98.
Видатна культурна пам’ятка Снятина. Споруду зведено в 1721 році. Через століття зазнав перебудови, замість дерев’яного костелу набув мурованого вигляду. В теперішньому вигляді він постав у 1857 році. Його зовнішній вигляд дійсно вражає – споруда за типом будови є базилікою, що помітно з його чіткого прямокутного планування та одного нефа.
Це цегляний храм, облицьований спеціальним покриттям. Протягом 1928-1935 роках кілька разів проведено реставрацію храму. В радянські роки будівлю було закрито, а ченці, які зазнали переслідувань з боку місцевої влади, виїхали до Польщі та вивезли з собою цінну ікону Божої Матері святого Скапулярія. Після здобуття Україною незалежності в 1990-х роках костел знову відкрили і тепер тут проводяться богослужіння та інші церковні обряди.
Відкритий щоденно з 08:00 до 15:00. За інформацією про богослужіння варто звертатися за телефоном: +380 3476 21 505.
Музей Марка Черемшини
Музей знаходиться на вулиці Шевченка, 101.
Його відкрито в 1949 році в будинку видатного письменника Марка Черемшини. За час управління музеєм дружини митця Наталії Семанюк тут було створено першу експозиційну колекцію, ілюстровану відомими українськими художниками. Колекція вміщувала 4000 об’єктів національного значення – фотознімки, документи, рукописи, побутові речі письменника, бібліотека та книжки. В одному залі знаходиться особистий кабінет Черемшини, де він працював та приймав своїх знайомих.
Всього кімнат в музеї вісім. Особливим об’єктом музею, який заслуговує окремої уваги відвідувачів, є стара рояль Марка, на якій раніше грав оперний співак Михайло Голинський. В приміщенні є також збірки новел письменника, близько 30 книг перекладених німецькою та болгарською мовами.
Музей працює з 10:00 до 18:00, щоденно без вихідних. Вартість квитка складає від 7 до 10 гривень з одного відвідувача. Екскурсійний супровід обійдеться в 20 гривень з дорослих, а 15 – з дітей. Телефон: +38 (093) 489-91-72.
Куди піти в Снятині з дітьми
Снятин для туриста – доволі цікаве старовинне містечко, яке заворожує своєю красою та вабить величезним різноманіттям культурних пам’яток. Проте, тут є кілька захопливих місць, які варто відвідати з дітьми, щоб подарувати своїм малюкам незабутні враження та багато позитивних емоцій. То що подивитись в Снятині разом з дитиною, щоб влаштувати їй незабутнє проведення часу?
Найцікавіші локації Снятина для дітей:
1. Дендропарк ”Снятинський”. Чудове місце для активного проведення дозвілля та прогулянок. Діти мають змогу не лише відпочити, а й ознайомитися з різноманітними видами трав’янистих рослин та дерев, які є рідкісними, а деякі з них червонокнижними. Парк має затишні алеї, дитячі майданчики та окремі зони для пікніків.
2. Набережна річки Прут. Ідеальний варіант для прогулянок та спостереження за місцевою природою. Однозначно, дітям буде цікаво споглядати на качок-крижнів, які плавають річкою, а підгодовувати пернатих – одне задоволення. Світлини на березі річки стануть теплим спогадом на сторінках сімейного альбому.
3. Розважальний центр ”Казка”. Знаходиться на вулиці Лотоцького, 16. Відчинений з вівторка по неділю з 12:00 до 21:00. Це дитячий комплекс для відпочинку з різними кімнатами та залами для ігор. В одному з приміщень можна перекусити традиційними стравами української кухні. Додатково замовляють піцу та холодні напої. Розважальний центр – відмінне місце для святкування дитячих Днів народжень та інших тематичних свят.
Де зупинитися в Снятині?
В Снятині є чимало місць для зупинки туристів на кілька діб.
Комплекс ”Едельвейс”
Сучасний готельно-ресторанний комплекс, розміщений у місті Снятин. До послуг гостей входять тераса та бар. Готель має багато зручностей: спільна кухня, обслуговування номерів, безкоштовний вай-фай, а також цілодобова реєстрація та послуги хімчистки. Номери включають сучасне обладнання, плазму, зону для відпочинку, кухню та обідню зону.
- Ціна: вартість проживання в готелі за одну ніч складає 1000 гривень.
- Адреса: вулиця Водопровідна, 1а.
- Телефон: +38 (097) 222-86-23.
Готель ”Лагуна”
Чудовий варіант для зупинки на ніч. Готель пропонує ряд корисних послуг: ресторан, безкоштовний вай-фай та приватна парковка. Всі номери містять окрему ванну кімнату, балкон. У помешканні ”Лагуна” включено обслуговування номерів, а кожна кімната має набір постільної білизни та рушники.
- Ціна: 1000 гривень за одну ніч з двох дорослих.
- Адреса: вулиця Водопровідна, 1, Снятин.
- Телефон: (050) 787-03-97.
Снятин – дивовижне місто на Західній Україні, яке приваблює туристів своїм колоритом та особливою атмосферою. Старовинні храми та церкви, музеї та цінні історичні будинки, парки та набережні – всі ці об’єкти є унікальними місцями, де досі витає дух старовини, незважаючи на новітні забудови. Розповідати про Снятин можна ще довго, однак краще раз приїхати і побачити цю красу на власні очі.