Західноукраїнський регіон відомий багатьма артистами та колективами, що радують своїх численних шанувальників піснями різних жанрів.
Ця стаття містить огляд музичних гуртів з міста Івано-Франківськ, які стали успішними, знаменитими на всю Україну й відомими за межами нашого рідного краю. Вона буде цікавою для завзятих меломанів і не тільки.
У тексті йдеться про колективи, виступи яких відійшли в історію, та групи, що виступи, концерти та творча кар’єра яких успішно триває.
FliT
Колектив, який варто згадати, розповідаючи про кращі рок-гурти Івано-Франківська з багатою творчою спадщиною.
З’явилася ця популярна команда майже чверть століття тому, у 2001році. Створена вона була спільними зусиллями членів команди – вокалістів Володимира Новікова та Віталія Бєляєва, гітаристів Михайла Копієвського та Андрія Маркова і барабанщика Юрія Чорного.
Останній через два роки гурт залишив. Наступним ударником став Ігор Озарко.
Перший альбом «Фліту» з 15 треками був представлений широкому загалу 2003 року. Називався відповідний дебютний проєкт музикантів «Світ такий».
Згодом ці виконавці представили фанатам ще кілька альбомів – «Заникай!» (2005), «Однозначно!» (2009) та «Вихід є» (2013).
Склад FliT час від часу змінювався, але від цього кількість поціновувачів його таланту не зменшувалася.
Відомою подією з життя колективу став «Акустичний концерт» Live (2010). Останні його роботи «Раптом» та «Just Go». З 2019 року гурт розпочав свою нову історію – його учасники перебралися до США, де дотепер продовжують свою творчість. Так ця група з української перетворилася на україно-американську.

Музичні гурти Франківська: «Перкалаба»
Якщо згадувати топові фолк-гурти Івано-Франківська, «Перкалаба» обов’язково увійде до їх числа.
Датою створення даного колективу став 1998 рік. Його назва є найменуванням одного з маленьких, загублених у Карпатах хуторів, що знаходиться неподалік кордону.
Уперше відповідні музики виступили під час фестивалю «Червона рута». Одні критики характеризують творчість цих артистів як симбіоз гуцульських мотивів та фолк-року, інші бачать в їх піснях, особливо ранніх, поєднання ска-панку з регі.
Та так чи інакше, «Пекралаба» завоювала серця фанатів гармонійностю мелодій і максимально простими текстами пісень. Їх творчість не позбавлена доброго гумору, вона є легкою, емоційною, наповненою позитивом.
За час свого існування було випущено 6 альбомів. Перший із них називався «Горрри!» й був створений у 2005 році, а останній вийшов за участі тридцятьох музикантів із п’яти країн під назвою «Familia PERKALABA. tribute to Gutzul Sound System» у 21015 році.
Далеко не всі музичні гурти Івано-Франківська так плідно й масштабно гастролювали за кордоном як «Перкалаба»: вони дали концерти в 15 країнах.

«Карна»
Творча кар’єра цього шалено популярного колективу не завжди була безхмарною й карколомно успішною.
Започаткований 1997 року такий гурт був Віктором Вдовичем – вокалістом, який ще грав на бас-гітарі. Іншими учасниками команди стали гітаристи Олександр Меркулов та Владислав Ярун. Згодом у колектив «Карни» влився ударник Андрій Михайлов зі співаком Владиславом Мельником.
Склад даної групи неодноразово оновлювався. Такі зміни були пов’язані з виїздом деяких учасників команди за кордон, відбуванням їх на військову службу тощо.
Найвідоміші альбоми, які випустила за багаторічний час свого існування «Карна», що цілком заслужено ввійшла в топ музичних гуртів Івано-Франківська, – «Летимо», «KARNA» та «Гуцул-метал».
Згодом музиканти змінили назву групи на «Mol’fa». Кілька років тому проходив їх концерт у столиці України. Цей захід зібрав аншлаг.

«Хвилю тримай»
Співпраця на творчій кар’єрі фундаторів даного гурту, Лева Лабія та Петра Квича, більш відомого за псевдонімом Хоттаб, розпочалася ще в 1980-і роки. У ту пору вони були ще школярами.
Перший концерт колективу, до якого приєднався Володимир Калин з Олександром Яськіним, відбувся в 1989 році.
Потім гурт на деякий час припиняв свою роботу. У 1995-1997 роках його учасники мешкали в Польщі. Саме в цей час вийшов їх легендарний хіт «Хей-хай, хвилю тримай», після якого колектив обрав собі назву зі слів цієї пісні.
На рахунку колективу «Хвилю тримай» – чимало досягнень, про які інші івано-франківські гурти могли лише мріяти. Серед них – перемога на фестивалі «Перлини сезону» в 1998 році.
На хіти цих виконавців «Полетим», «Зима пройшла» та «Холодний день» були зняті відеокліпи.
У 2004 році гурт випустив дебютний альбом із 9 піснями та однією інструментальною композицією «Море».
Черговим хітом від «Хвилю тримай» стала пісня «Якби всі люди». Ідея такого вокально-музичного твору – необхідність боротьби з брехнею, що поширюють ЗМІ.

«Патроничі»
Цього року відповідна група святкуватиме своє 15-річчя. Дебютний альбом вона випустила через 4 роки після створення, назвавши цей проєкт «Поки молоді».
Критики вважали «Патроничів» найперспективнішим гуртом, що протягом шести років вийшов на позицію тренду.
Відомо, що інші популярні франківські музичні групи добивалися успіху й визнання публіки зазвичай значно довше.
Творчість цих амбітних виконавців наповнена енергійністю та драйвом, а свою місію вони бачать у принесенні слухачам нових та яскравих емоцій.
2017 року «Патроничі» випустили ще один альбом «Знаєш. Чуєш. Бачиш» та зібрання пісень «Акустика на вежі».
Наразі до цієї надзвичайно харизматичної та дієвої вокально-музичної групи входить п’ять учасників, лідером серед яких є вокаліст та гітарист Андрій Гриньків.

«КораЛЛі»
Цікавий колектив, що підкорив широку публіку своїми унікальними творчими експериментами, точніше, їх результатом.
Інші найкращі музичні гурти Івано-Франківська не наважувалися поєднати рок-стиль зі звучанням народних карпатських інструментів. А гурт «КораЛЛі» ця оригінальна спроба разом з очевидним талантом прирекла на успіх.
Виконавці використовують під час концертів сопілку, дримбу та трембіту, і завдяки цьому виступи групи сприймаються як запальні та сповнені потужної енергетики видовища, в яких фольклорні мотиви неочікувано поєднуються з роком та гіп-гопом.
«КораЛЛі» неодноразово гастролювали країнами Євросоюзу і навіть відвідали з концертами далеку Японію. Вони взяли участь у більшості вітчизняних і десятках зарубіжних фестивалів. Можливо, через таку активність та специфіку музики цьому самобутньому колективу дали прізвисько «трембітно-амбітного».
Зараз даний гурт у складі вокаліста Мишка Адамчака, гітаристів Тараса Чепіля та Арсена Токаря, барабанника Олега Федика і гравця на трембіті Андрія Чепіля продовжує успішно свою музично-творчу діяльність.

Цікаво, що в той час, як поп-гурти Івано-Франківська нерідко залишалися в тіні, їх конкуренти, що виконували рок-музику, часто опинялися на піку слави. До таких колективів можна також віднести «Бункер Йо» та «Ла-Манш».
Більше про Івано-Франківськ читайте за посиланням.