Коли ми думаємо про величні каньйони, то згадуємо про Гранд-Каньйон в Арізоні або долини Альп та Кавказу. Мріючи відвідати такі цікаві місця, ми часто забуваємо, що така локація знаходиться і в Україні. Наприклад, Дністровський каньйон – це 250-кілометрова краса, що охоплює чотири області, з сотнями природних і ботанічних пам’яток. Давайте ближче познайомимося з тим, що може запропонувати вам Дністровський каньйон Івано-Франківська область.
Географічні та геологічні особливості Дністровського каньйону
Дністровський каньйон, як випливає з його назви, розташований у руслі річки Дністер і формувався протягом мільйонів років внаслідок тектонічних рухів, водної та вітрової ерозії.
Де знаходиться Дністровський каньйон
Каньйон пролягає через чотири області України (Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку та Хмельницьку), але має офіційний початок (с. Петрилів, Івано-Франківська область) і кінець (с. Торбутин, Тернопільська область).
Завдяки своїм географічним особливостям, Дністровський каньйон має клімат, характерний для західної України. Дехто жартує, що краса ущелини притягує пори року, тому весна тут зазвичай настає на два-три тижні раніше, ніж деінде в регіоні.
Дика природа Дністровської ущелини полюбляє такі умови. Олені, зайці, білки, борсуки та багато інших тварин.
Ящірки, гадюки та змії населяють скелясті схили. Чайки також часто зустрічаються в ущелинах.
У Дністрі також мешкає понад 40 видів риб. Деякі з них відомі всім: короп, щука, окунь і сом, – а інші відомі лише науковцям і завзятим рибалкам.
Тут також багато комах, з яких близько 50 видів занесені до Червоної книги України. Найвідоміші з них – жук-імператор, жук-відлюдник, дубовий шовкопряд, черв’як червоного дерева та дощовий черв’як.
Важкодоступні схили Дністровського каньйону допомагають захистити численні рідкісні рослини, такі як ряст, мигдаль степовий і шафран високогірний (крокус).
Дністровська ущелина також є своєрідним геологічним музеєм, що пропонує “зріз” історії Землі. Травертинові вапнякові породи на схилах Дністровського каньйону, як правило, важкодоступні. Тут зосереджена найбільша в Україні концентрація печер, яких налічується понад 150.
Дністровський каньйон цікаві факти
- Дністровський – один з найбільших каньйонів не тільки в Україні, а й у Європі. Його загальна довжина становить 250 кілометрів.
- Дністровська ущелина містить породи, які в багато разів старші за динозаврів. Зокрема, девонським породам близько 400 мільйонів років.
- Тут розташована найбільша кількість печер в Україні.
- Дністровський каньйон має найбільшу в Україні концентрацію травертину – досить рідкісної гірської породи.
- Каньйон має багату флору. Наприклад, тут росте фіалка Джойя, яка є тільки в Румунії та на Балканах.
- Особливий мікроклімат Дністровського каньйону є причиною того, що весна тут починається на тиждень-два раніше, ніж у сусідніх регіонах.
- Каньйон є частиною Національного природного парку “Дністровські пороги”.
- Поблизу села Устя є невелика, на перший погляд, печера “Легенда”. Однак, за словами місцевих жителів, печера простягається на багато кілометрів і колись була важливою схованкою під час монгольських і татарських набігів.
Що подивитися вздовж Дністровського каньйону
Окрім захоплюючих краєвидів, заходів сонця та різноманітних видів активного відпочинку, Дністровський каньйон також пропонує дещо для допитливих мандрівників. У ньому є багато цікавих локацій, які варто відвідати, але щоб ця сторінка не перетворилася на монографію, читайте далі про найпопулярніші з них:
- По дорозі вниз по Дністру знаходиться Лаковецький замок, який був побудований на травертиновій скелі в 17 столітті. Сьогодні від замку залишилося небагато, але його незвичайна архітектура варта того, щоб її побачити.
- Гавань Раковець. Невеликий причал, побудований кілька років тому. Знаходиться в однойменному селі. Тут можна переночувати на власному човні, орендувати намет і насолодитися благами цивілізації (наприклад, прийняти душ, зарядити мобільний телефон тощо).
- Якщо вас зачаровує стихія води, неподалік від русла Дністра знаходиться мальовничий Джуринський (Червоногородський) Потрійний водоспад – найвищий рівнинний водоспад в Україні.
- Червоні гори. Мальовниче місце, прекрасний оглядовий майданчик по лівий берег Дністра.
- Острів Інь-Ян – невеликий острів у Дністрі, утворений після повені 1969 року, схожий на однойменний китайський символ. Розташований на кордоні між Тернопільською та Івано-Франківською областями.
Відпочинок у Дністровському каньйоні
Багато хто відвідує Дністровський каньйон, щоб поплавати, позасмагати і помилуватися захоплюючими краєвидами. Однак тим, хто шукає чогось більш незвичайного і романтичного, варто подумати про морську прогулянку. По Дністру ходить унікальний човен “Юрій”, який приводиться в рух гребним гвинтом і може долати мілководдя.
Скелелазіння та спелеотуризм
У Дністровському каньйоні є низка травертинових скель, де скелелази можуть випробувати свої навички. Є також численні крейдяні печери з безліччю цікавих ходів і скель. Деякі печери ще не досліджені, але вони мають свою чарівність.
Також користується популярністю рибалка та сплави по Дністру.
Тож ви можете вибрати відпочинок на ваш смак: від спокійної рибалки до чогось більш екстремального, наприклад скелелазіння.
Дністровський каньйон як доїхати з Івано-Франківська
Чітких географічних координат, як дістатися до Дністровського каньйону, наприклад, печер чи водоспадів, немає. Виберіть один із шляхів, які підійдуть вам:
- Громадським транспортом
Популярним місцем відправлення для подорожі є село Нижній, до якого можна дістатися автобусом з Івано-Франківська. Великі сусідні міста (Івано-Франківськ, Чернівці та Кам’янець-Подільський) також не мають проблем з нестачею поїздів та автобусів.
- Автошляхами
З Івано-Франківська по трасі Н18, з Чернівців та Тернополя по трасі М19 та з Кам’янця-Подільського по трасі Н03. Зі Львова через Тернопіль та з Києва через Кам’янець-Подільський.
Дністровський каньйон – це унікальне й дуже красиве місце України. Тут ви можете добре відпочити та отримати новий корисний досвід та незабутні емоції.
Більше про цікаві місця Івано-Франківська читайте в категорії “Туризм” на нашому сайті.