Івано-Франківщина є відомим туристичним регіоном України. Він приваблює мандрівників топовими курортами, шедеврами древньої архітектури, неповторним місцевим колоритом та щирою гостинністю гуцулів, галичан й інших етнічних спільнот, які мешкають на території даної області.
На увагу туристів заслуговує національний заповідник «Давній Галич».». Цей комплекс включає унікальні об’єкти, що мають історичну й культурну цінність та статус всеукраїнського й міжнародного значення. Про відповідну перлину Галичини та її визначні, унікальні місця можна прочитати далі.
Пам’ятки міста Галич
Гостям Галича варто відвідати храм Різдва Христового та оглянути рештки Галицького, або як ще його називають, Старостинського замку.
До того, як були відкриті фундаменти Успенського собору в селі Крилос (цю подія відома з літописних джерел), статус княжої кафедри належав саме церкві Різдва Христового.
Точних даних про рік забудови цієї святині нема. Дослідники припускають, що зведена вона була приблизно на рубежі ХІІІ-ХІV століть. До того на місці даного храму також стояла церква, збудована у ХІІ столітті.
Відомо, що в 1349 році храм став жертвою пожежі. Спалений він був польськими військами, що прийшли завойовувати Галичину. За різних часів сакральна споруда зазнавала неодноразових руйнувань і татарськими загарбниками.
Нині церква Різдва Христового сусідує з монастирем Чесного Хреста, що є діючим греко-католицьким собором.
Визначною локацією, з якою знайомлять екскурсії в національний заповідник «Давній Галич», є Старостинський замок. Зведений відповідний фортечний комплекс був в епоху середньовіччя, в період ХІV- ХVІІ століть. Того часу дана споруда, що височіє на верхівці Галич-гори, мала оборонне значення. Наразі від неї лишилися тільки руїни. Реставрувати фахівцям удалося лише частину стіни й одну з башт. Знаходиться Галицький замок у дуже мальовничій місцевості, на узбережжі Дністра.
Село Крилос та його визначні місця
Значна частина експозицій давньогалицького заповідника розташовується в селі Крилос.
У цьому невеликому населеному пункті знаходиться кілька пам’яток сакральної архітектури з багатовіковою історією. До них належать фундаменти Успенського собору часів ХІІ століття, збудована в ХV сторіччі каплиця Святого Василя, храм Успіння Пресвятої Богородиці й фундаменти Іллінської церкви.
Храм Святої Богородиці давні літописи згадують як місце захоронення Ярослава Остромисла – одного з галицький князів. Відомо, що у ХІV столітті ця церква була чинною, а пізніше вона зазнала руйнації. Розміри споруди такої святині були надзвичайно великими – відповідні габарити тієї епохи мали лише одиниці сакральних споруд християнського світу.
Визначити точне місце розташування даної церкви, від якої наразі лишилися тільки фундаменти, науковцям вдалося лише близько ста років тому.
А от каплиці Святого Василя, орієнтовний вік якої складає 600 років, вдалося чудово зберегтись. Якщо ви завітаєте в заповідник у Галичі, побачите цю будівлю в первісному вигляді.
Гарно відреставрованою є і білокам’яна Успенська церква, поруч з якою знаходиться Успенський собор. Цей храм є місцем збереження цінної реліквії – Крилоської чудотворної ікони Богоматері. Справжнім шедевром мистецтва є іконостас храму, виконаний видатним живописцем Антоном Манастирським на початку минулого століття.
На околиці Крилоса, біля сучасної дороги, що сполучає Галич з Івано-Франківськом, можна побачити фундаменти Іллінської церкви. Історія цієї святині налічує майже тисячу років, а діючою вона була до середини ХVІІІ століття. До нашого часу від даного архітектурного ансамблю, який включав храм та монастир, збереглася лише ротонда. Стиль споруди засвідчує, що святиню зводили майстри галицького зодчества, спираючись на традиції західноєвропейської архітектури.
Туристам, які хочуть знати, що цікавого подивитись у заповіднику Давній Галич на території Крилоса можна, окрім храмів та їх залишків, можна порадити відвідати Княжу криницю, курган «Галичина могила» та систему оборонних споруд із валами над річкою Луква.
Більшівці й Шевченкове
Ці села також входять до території заповідника, й у кожному з них є своя, варта уваги відвідувачів, пам’ятка.
У Більшівцях. розташованих в північному напрямку від Галича, височіє костел кармелітів та монастир з трьохсотлітньою історією, що демонструє архітектурний стиль пізнього бароко. Свого часу ця святиня була центром видавництва релігійних книг та іконопису. У стінах монастирського комплексу знаходили притулок убогі. Наставники храму опікувалися хворими та школою.
Зараз значна частина інтер’єру костелу, в тому числі його західне крило, відреставрована. Відновлені фрескові розписи, повернутий первісний вигляд келіям ченців, парадним сходам та східному муру з вхідною брамою аркової форми.
У селі Шевченкове можна оглянути Пантелеймонівську церкву, зведену в 1194 році, що вражає вишуканістю білокам’яного різьблення. Після того, як Галичина була захоплена Польщею, даний храм був переосвячений у кафедральний собор, а пізніше його передали монастирю францисканців.
У 1998 році цю святиню, яка наразі є діючим греко-католицьким храмом, реставрували, надавши їй вигляду, характерного для галицької архітектурної школи княжої доби.
Музеї на території заповідника
Таких музейних закладів у «Давньому Галичі» налічується три. Один із них розповідає, якою була історія створення національного заповідника, а другий знайомить із народною архітектурою Прикарпатського регіону. Обидва ці музеї знаходяться в селі Крилос.
Третій заклад, що називається музеєм Караїмської історії та культури, розташовується в центрі міста Галич. Його експозиція, яка включає понад 3 тисячі експонатів, присвячена невеликій за численністю етнічній спільності – караїмам. Представники цієї народності (її історики вважають нащадками хозарів) оселилися в даному західноукраїнському регіоні в прадавні часи.
Місцеві екскурсоводи розповідають цікаві факти та знайомлять з самобутніми релігійними та культурними традиціями цього древнього народу, які він зумів зберегти дотепер. Перша зала музею Караїмської історії та культури присвячена далекому минулому караїмів, а друга експонує документи й речі, що мають відношення до життя цієї етнічної громади в Галичі в минулому столітті.
Актуальна інформація для туристів
Дістатися до національного заповідника «Давній Галич» можна на власному авто або громадським транспортом, поїздом чи автобусом.
Містечко знаходиться на автотрасі, що сполучає Львів і Івано-Франківськ із Мукачевом. До міста Лева звідси 110 км, до обласного центру – 25 км.
Прямі автобусні рейси до Галича є з таких міст як Рівне, Івано-Франківськ Львів, Тернопіль, Хмельницький та Чернівці.
З відповідними обласними центрами, а також із Києвом, Кременчуком, Ковелем, Раховом налагоджене й залізничне сполучення. До найближчих містечок курсують приміські електропоїзди.
Адреса головного офісу заповідника – м. Галич, вул. Франка, 1. Графік роботи цього закладу з 9.00 до 18.00 без вихідних. Зателефонувати сюди можна за номером 03431 21458.
Більше інформації про місто Івано-Франківськ читайте на нашому сайті.