Ворохта – красиве туристичне селище, яке приваблює любителів гір та спорту. Воно розташоване за 90 кілометрів від Івано-Франківська, на березі річки Прут. Висота над рівнем моря – 850 метрів. Селище неймовірно красиве, адже оточене зі всіх сторін горами, лісами, має чудові краєвиди. Екскурсія у Ворохту точно запам’ятається надовго, адже це справжні ворота у автентичні та незрівнянні Карпати.
Що подивитись у Ворохті?
Селище заснували у 1568 році. Це зробив Василь Янюк, який прибув «на перший горбок» разом зі своєю худобою. У 1598 році сюди поселився Михайло Ворохта. Це підтверджено давніми документами, які віднайшли у 1960-х роках. До тієї пори Ворохта вважалася набагато молодшою. Василь не мав наміру засновувати новий населений пункт. Він просто шукав кращі місця для випасу своєї худоби. Пізніше Ворохта бачила опришків.
В кінці позаминулого століття Ворохта стає туристичним центром, тут прокладається залізниця. На початку минулого століття селище відвідує Вільгельм Габсбург, який стає активним учасником у боротьбі за незалежність України. З 1927 року Ворохта стає селом, припиняючи при цьому бути звичайним хутором.
Така незвична історія і чудова природа, звісно, робить селище туристичною родзинкою Карпат. Ще нещодавно Ворохта була, по суті, останнім населеним пунктом для туристів, які збиралися підкорити Карпати. Але за останні десятиліття туристичний бізнес так розвинувся і населені пункти так розбудувались, що селище – це вже просто одне з красивих карпатських мінімістечок.
Що цікавого у Ворохті:
- Віадуки. Це особливі мости, які побудовані над ущелинами чи ярами. У Ворохті є такий міст, який побудували ще австрійці у 1895 році. Він з’єднує два береги річки Прут. Нині цей міст недіючий. Замість нього є інший сучасний міст. Але на старий обов’язково варто подивитись і наробити красивих і атмосферних фото. У Ворохті є 4 віадуки, деякі з них діючі.
- Костел Успіння Пресвятої Богородиці Діви Марії – розташований на вулиці Грушевського, 14 у Ворохті. У 1903-1905 роках біля залізничної станції спорудили кам’яний храм. Каплиця належала до парафії у Делятині. У 30-х роках місцеві мешканці хотіли утворити свою парафію, але їм не вистачило коштів. Після Другої світової війни храм був закритий. Він простояв пусткою до 90-х років. Пізніше його частково відреставрувати. Зараз він належить римо-католикам Ворохти.
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці – розташована на вулиці Довбуша, 1. Розташована на вершині пагорба і є візитівкою селища. Це одна з найдавніших церков Гуцульщини. Скільки точно років має ця церква невідомо. Хтось каже, що вона побудована у 16-17 століттях. Цю дерев’яну церкву у 1780 році перевезли із села Яблуниця. Храм повністю автентичний, дуже добре збережений. Тут проводилась реставрація. Навіть в радянські часи церква була під охороною як пам’ятка архітектури.
- Трампліни. Найбільший розквіт Ворохти відбувся між двома світовими війнами. Саме тоді вона входила до складу Другої Речі Посполитої. У 1922 році тут було побудовано перший у Польщі трамплін для професійних стрибків з лижами. За часів Радянського Союзу тут тренувалися спортсмени з усіх куточків країни. Трампліни функціонують і досі, вони частково відреставровані. Багато туристів приїжджають сюди лише для того, щоб подивитися як стрибають професійні спортсмени. Ворохта, що подивитись взимку має, адже саме у холодну пору року стрибки і тренування спортсменів найбільш масштабні.
- Озеро Несамовите – цікаві місця у Ворохті, це і неймовірної краси озеро, що розташоване за 19 кілометрів від селища. Розміщується на висоті 1750 метрів над рівнем моря. Одне з найбільш високогірних озер Карпат в цілому. Озеро невелике і неглибоке, але дуже мальовниче. До нього можна дістатися з бази «Заросляк», приблизно за 3 години.
- Навколишня природа. Ворохта – це неймовірно мальовниче селище. Воно ніби заховалось серед гір і зачаровує спокоєм, певною провінційністю, культурою. При цьому, тут є все для того, щоб гарно і комфортно провести час.
Де зупинитись у Ворохті?
Багато туристів починають свій маршрут до Ворохти зі Львова або Івано-Франківська. Зі Львова можна доїхати рейсовим автобусом або поїздом. У селищі є залізнична станція і автовокзал, тому проблем з цим не буде. Відстань від Львова – 230 кілометрів. З Франківська також можна дістатися автобусами або маршрутними таксі з Надвірною, можна скористатися послугами залізничного транспорту.
У Ворохті є де зупинитися. Адже тут достатньо садиб і невеликих готелів, де можна відпочити. Крім того, тут є готелі екстра-класу зі спа та басейнами. Вартість коливається від 1500 до 14 тисяч гривень за ніч. Наприклад, «Хатки на пеньках». Це – симпатичне місце, де кожен номер – окрема дерев’яна хатка зі всім необхідним. Тут є тераси, басейн, бар, ресторан, Інтернет. Розташовані на вулиці Грушевського, 5.
Також популярністю користується садиба «Близнюки», що розмішена на вулиці Миру, 55а. Красиві і сучасні номери, паркінг, місце для барбекю, можливість лишити лижі, а також зайнятися кінним та лижним спортом, є карпатська лазня і чани. Можна також відпочити у гостинному дворі «Лелич». Розташована садиба на вулиці Грушевського. 15а. Чисті і сучасні номери, зона для барбекю, паркінг, красиві види із вікна. У приватній садибі «Світлиця Гуцульщини» можна заселитися у комфортні номери, є можливість самому приготувати чи розігріти їжу. Тут дуже красиві інтер’єри, вид з вікна на мальовничі гори.
Одним з улюблених є глемпінг «Де вайб», який розміщений просто посеред гір біля Ворохти. Трансфер з Ворохти безкоштовний. Це унікальний готель, який працює цілий рік, кожен номер має свою терасу. Тут можна справді відчути себе на краю світу і насолоджуватися кожною секундою. Звідси видно Говерлу, озеро Бребенескул, інші карпатські вершини.
Де зупинитись у Ворохті, безумовно, є. Варто лише розуміти, що ціни тут можуть бути дещо вищі, адже мова йде про самісіньке серце Карпат. Але от у приватних садибах вартість може бути нижчою, а гостинні господарі приготують домашню їжу та покажуть місцевий колорит.
Ворохта куди піти з дітьми теж має. Адже майже біля кожної садиби є дитячі майданчики. До того ж, тут приємно просто гуляти. А, якщо ваша дитина уже трохи підросла, то можна відвідати з нею зіплайн– це високий спуск на мотузці, підвішеній до кабелю. Є варіанти для дітей і для дорослих. Ваша дитина точно ніколи цього не забуде.
Ворохта – це не провінційне селище, але все ж воно набагато спокійніше, ніж інші популярні курорти. Тут можна відчути себе у гармонії з природою та Карпатами.
Більше про цікаві місця Івано-Франківська читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.